top of page

SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKA

POPIS

Studijní program tvoří teoretická i praktická část. Studenti si vyzkouší školní i mimoškolní asistování dětem s potřebou podpůrných opatření, dozví se o různých možnostech podpory, kterou lze těmto žákům a studentům poskytnout, dostanou příležitost zapojit se do výzkumných projektů, budou absolvovat praxe ve speciálních i běžných školách, v neziskových organizacích poskytujících služby lidem s postižením nebo obhajujících práva těchto osob a získají mnoho dalších užitečných zkušeností a dovedností

Tabule Kresby
Dívka s školní kužel

CO SE NAUČÍM?

Poznáte celé portfolio disciplín a získáte znalosti z oblasti pedagogiky i speciální pedagogiky. Naučíte se základům didaktiky a diagnostiky (pedagogické, speciálně pedagogické, pedagogicko-psychologické), proniknete do vybraných částí psychologie a sociologie. Získáte znalosti a dovednosti ze společensko-vědních, jazykovědných nebo biomedicínských oborů

JAK SE UPLATNÍM?

Absolventi bakalářského studia speciální pedagogiky budou schopni poskytovat odbornou intervenci a podporu na základních školách, základních školách speciálních a v dalších školských zařízeních a pracovištích. Uplatnění naleznou také v dalších pomáhajících profesích, působících například v resortu ministerstva práce a sociálních věcí. Absolventi také mohou pokračovat ve studiu v navazujících učitelských magisterských oborech

Učitel a tabule

PODMÍNKY K PŘIJETÍ - BAKALÁŘ

SPECIÁLNÍ PEDAGOGIKA

Přijímací zkouška se skládá ze dvou uvedených částí. Z vykonané zkoušky z českého jazyka postupuje k druhé části nejvíce 60 uchazečů, kteří u zkoušky z českého jazyka vyhověli. Pro stanovení pořadí po první části zkoušky je rozhodující počet dosažených bodů. V případě rovnosti bodů na stanoveném limitu pořadí postupuje počet uchazečů nejbližší vyšší. 
Písemná zkouška z českého jazyka se skládá z 30 otázek. Ze čtyř nabízených možností je vždy právě jedna správná. Za správnou odpověď se přičítá jeden bod, za nesprávnou odpověď se neodečítá žádná hodnota. Náročnost testových úkolů vychází z rozsahu učiva českého jazyka na střední škole. Uchazeč u písemné části vyhoví, pokud získá minimálně 15 bodů. Délka trvání zkoušky je 30 minut. 
Následnou písemnou zkoušku odborné způsobilosti vykonají pouze uchazeči postupující za specifických podmínek ze zkoušky z českého jazyka. Písemná zkouška odborné způsobilosti prověřuje předpoklady uchazeče pro studium programu. Na uchazečem vypracované eseji na zadané téma jsou ověřovány jeho schopnosti v těchto oblastech: schopnost zřetelně formulovat myšlenky, motivace ke studiu, schopnost užívat odborný jazyk a správně pracovat s odbornými pojmy vztahujícími se ke studovanému oboru, schopnost citlivého užívání jazyka ve vztahu k lidem s postižením, schopnost práce s relevantními odbornými zdroji a schopnost vnímat etický rozměr v eseji popisované situace. Maximální počet bodů za písemnou zkoušku odborné způsobilosti je 50, uchazeč písemné části přijímací zkoušky vyhoví, pokud získá minimálně 20 bodů. 
Uchazeč o studium programu Speciální pedagogika musí doložit potvrzení o logopedickém vyšetření. Formulář potvrzení je k dispozici na na webu fakulty v odkazu Uchazeč-Přijímací řízení.. Potvrzení uchazeč odevzdá u prezence před druhou částí přijímací zkoušky. 
Bodové hodnoty obou částí zkoušky se nesčítají. Pro úspěšné vykonání přijímací zkoušky
jako celku musí uchazeč vyhovět v obou částech přijímací zkoušky. Nevyhoví-li uchazeč v první části zkoušky, nepostupuje k části druhé. 
Pro přijetí ke studiu je rozhodné umístění v sestupném pořadí uchazečů podle celkového dosaženého bodového hodnocení při zkoušce odborné způsobilosti (2. část zkoušky). Předpokládá se, že uchazeč s vyšším bodovým hodnocením má vyšší odbornou způsobilost. 
Na program Speciální pedagogika v prezenční formě studia bude přijato maximálně 25 uchazečů. 
Termín konání přijímací zkoušky: 1. až 7. 6. 2021. Místo a čas konání přijímací zkoušky budou zveřejněny do 20. 5. 2021 ve volně dostupném úložišti webu fakulty ve složce Uchazeč. Písemné pozvánky k přijímací zkoušce fakulta nezasílá. Náhradní termín přijímací zkoušky je 14. července 2021. Náhradní termín je uchazeči poskytnut pouze v odůvodněných případech (zpravidla zdravotní důvody, maturitní zkouška, termínová kolize přijímacích zkoušek, zahraniční dovolená). O náhradní termín žádá uchazeč písemně na adrese Studijní oddělení FPE, Veleslavínova 42, 306 14 Plzeň nejpozději do pěti dnů od řádného termín přijímací zkoušky. O poskytnutí náhradního termínu rozhoduje děkan. 

bottom of page